Galați: Femeie omorâtă cu lovituri de sabie

O femeie de 49 ani din comuna gălățeană Matca a fost ucisă, vineri seara, de concubinul ei, de 63 ani, cu mai multe lovituri date cu o sabie artizanală.

Potrivit procurorului Oana Hâncu, de la Parchetul de pe lângă Tribunalul Galați, între cei doi existau conflicte mai vechi, iar după comiterea faptei bărbatul și—a recunoscut fapta. Suspectul a fost reținut pentru 24 de ore pentru omor.

Vecinii spun că între cei doi izbucneau deseori certuri, mai ales după ce femeia, casnică, consuma alcool. Așa s-a întâmplat și vineri seara, când bărbatul, inginer agronom, și-a pierdut cumpătul, a luat o sabie artizanală cu care tăia lujerii de porumb și i-a aplicat concubinei mai multe lovituri. Țipetele au fost auzite de vecini, care au sunat la 112.

"Din nefericire, medicii de pe ambulanță nu au putut face nimic în afară de a constata decesul", a declarat directorul Ambulanței Galați, Mihai Polinschi.

Cei doi au împreună un copil de șase ani, care în seara crimei se afla la niște vecini.

AGERPRES


populare
astăzi

1 „Sub conducerea lui Grindeanu, partidul se duce în cap” / Un primar PSD își anunță demisia

2 Trei camere în Genova, la prețul unei garsoniere în București: „Nu, frate, vreau să dau de la 200.000 de euro în sus, în România”

3 Nicu Fălcoi, înlăturat de la șefia Avioane Craiova în plin scandal al IAR-99 blocate

4 „O simplă oficină de spionaj într-un loc strategic”. Adrian Papahagi explică de ce închiderea Consulatului rus din Constanța este un semnal istoric

5 O apropiată a lui Adrian Năstase, propunerea PSD pentru șefia Institutului Cultural Român