Garbine Muguruza, campioana en titre, învinsă în turul al doilea la Wimbledon

Jucătoarea spaniolă de tenis Garbine Muguruza, campioana en titre, a fost învinsă de belgianca Alison van Uytvanck cu 5-7, 6-2, 6-1, joi seara, în runda a doua a turneului de la Wimbledon, al treilea de Mare Şlem al anului.

Muguruza (24 ani), numărul trei mondial, a câştigat greu primul set, cu 5-7, iar apoi le-a cedat fără drept de apel pe următoarele două, în care a reuşit să ia doar trei ghemuri.

Van Uytvanck (24 ani, 47 WTA) s-a impus într-o oră şi 51 de minute.

Aceasta a fost cea mai rapidă eliminare a unei campioane la All England Club de la înfrângerea suferită de germanca Steffi Graf în 1994, în primul tur.

Dintre primele şase favorite ale probei de simplu la Wimbledon în cursă, după două runde, a rămas doar românca Simona Halep, numărul unu mondial.
AGERPRES 


populare
astăzi

1 „Echipa de securici, șmecheri, plagiatori și oameni cu o grămadă de contracte cu statul care s-a aliniat în spatele lui Bolojan”

2 Țața convertită la politică, gest de doi lei la adresa „noului dușman al poporului”

3 O nouă postare ciudată a președintelui SUA...

4 Rareș Bogdan: „De ce PNL nu trebuie să devină sluga USR” / 1000 de membri PNL, în frunte cu Emil Boc, absentează de la congresul de userizare a PNL...

5 Viitorul Guvern Veștea / Marian Neacșu, vicepremier și la Interne, alături de lista completă a miniștrilor