GCS: 1.190 pacienţi - la terapie intensivă; persoane internate - 8.170

Un număr de 8.170 de persoane cu COVID-19 sunt internate în unităţile sanitare de profil, dintre care 1.190 la terapie intensivă, a anunţat, marţi, Grupul de Comunicare Strategică.

În total, 26.133 de persoane confirmate cu infecţie cu SARS-CoV-2 sunt în izolare la domiciliu şi 8.062 se află în izolare instituţionalizată pe teritoriul României, a precizat GCS.

De asemenea, 49.189 de persoane se află în carantină la domiciliu şi 133 în carantină instituţionalizată.

În ultimele 24 de ore, au fost înregistrate 1.233 de apeluri la numărul unic de urgenţă 112. AGERPRES


populare
astăzi

1 Mafia Nordis contraatacă / Laura Vicol îi face plângere penală lui Siegfried Mureșan: „Acest aservit străinilor mă amenință”

2 „Acum două luni fugea de funcția de premier, acum și-o dorește. A dus PSD la 13%”

3 Atacul iranian devastator asupra bazei navale americane din Bahrain: Noi dezvăluiri despre pagube și o reconsiderare strategică a SUA

4 Eugen Tomac explică de ce Nicușor Dan este considerat „pesedist”

5 O influenceriță, refuzată la îmbarcare de Lufthansa din cauza ținutei: „Ești dezbrăcată”