GCS: 126 pacienţi cu COVID-19 la terapie intensivă; persoane internate - 1.029

Un număr de 1.029 de persoane infectate cu noul coronavirus sunt internate în unităţile sanitare de profil, dintre care 126 la terapie intensivă, a anunţat, marţi, Grupul de Comunicare Strategică.

Pe teritoriul României, 2.588 de persoane confirmate cu infecţie cu noul coronavirus sunt în izolare la domiciliu, iar 1.105 se află în izolare instituţionalizată.

De asemenea, 64.438 de persoane se află în carantină la domiciliu, iar în carantină instituţionalizată sunt 60.

În ultimele 24 de ore, au fost înregistrate 703 de apeluri la numărul unic de urgenţă 112 şi 872 la linia TELVERDE (0800 800 358), deschisă special pentru informarea cetăţenilor. AGERPRES


populare
astăzi

1 Septembrie se anunță mai cald decât de obicei: Vreme de vară în majoritatea țării

2 Construcțiile uriașe de pe Autostrada A1 care schimbă Valea Oltului. Cum avansează lucrările la pasajul pentru urși și tuneluri

3 Surpriză de proporții / Rusia ar fi golit celebrul depozit de explozibili de la Cobasna, din Transnistria, supranumit „Hiroshima Europei”!

4 Surpriză de proporții la CCR! / Trei judecători denunță autosesizarea ilegală a Curții

5 Râcă la PSD din cauza lui Georgescu...