GCS: 14.142 de persoane - în carantină instituţionalizată; 20.841 - în izolare la domiciliu

Un număr de 14.142 de persoane sunt în carantină instituţionalizată pe teritoriul României, iar alte 20.841 sunt în izolare la domiciliu şi se află sub monitorizare medicală, informează joi Grupul de Comunicare Strategică.

De la intrarea în vigoare a Ordonanţei militare nr. 2 şi până în prezent, au fost plasate în carantină instituţionalizată 2.266 de persoane care nu au respectat perioada de autoizolare.

De asemenea, 191 de persoane aflate în carantină au părăsit locaţia în care au fost plasate, pentru acestea fiind dispusă măsura carantinării pentru o nouă perioadă de 14 zile.

Potrivit GCS, până la această dată, la nivel naţional, au fost prelucrate 226.613 teste.

În ultimele 24 de ore, au fost înregistrate 504 apeluri la numărul unic de urgenţă 112 şi 1.406 la linia TELVERDE (0800 800 358), deschisă special pentru informarea cetăţenilor. AGERPRES


populare
astăzi

1 Imaginea zilei în România...

2 O nouă „realizare” marca Bolojan: Carburanții continuă să se scumpească în România, deși prețul petrolului scade

3 Specialiștii Muzeului „Grigore Antipa” fac precizări despre „peștii-iepure” care au apărut în Grecia

4 Dezvăluiri din PSD / „Ne-au chemat la Vila Lac și ni s-a spus: «Trebuie să aduceți voturi»” pentru Simion”

5 Mutarea care i-ar fi fatală președintelui Nicușor Dan / „Anticipatele sunt cea mai bună soluție proastă”