GCS: 15 decese înregistrate la bolnavi de COVID-19 în ultimele 24 de ore

Grupul de Comunicare Strategică (GCS) informează că, în ultimele 24 de ore, au fost raportate 15 decese la pacienţi infectaţi cu virusul SARS-CoV-2.

Potrivit GCS, este vorba despre opt bărbaţi şi şapte femei, internaţi în spitale din judeţele Alba, Bacău, Călăraşi, Dolj, Galaţi, Iaşi, Mureş, Neamţ, Prahova, Satu Mare, Suceava, Vrancea şi din Bucureşti.

Un deces a fost înregistrat la categoria de vârstă 30 - 39 de ani, unul la 50 -59, patru la 60 - 69 ani, cinci la categoria de vârstă 70 - 79 ani şi patru la categoria peste 80 de ani.

14 dintre decese s-au înregistrat la pacienţi care au prezentat comorbidităţi, iar un pacient nu a prezentat comorbidităţi.

Nu sunt raportate decese anterioare intervalului de referinţă, precizează GCS.

De la începutul pandemiei, în total 34.403 de persoane diagnosticate cu infecţie cu SARS-CoV-2 au decedat în România. AGERPRES


populare
astăzi

1 Citiți și voi ce-a ajuns Cioloș...

2 Așa o fi?

3 Foarte interesant!

4 „Nu facem consultări oficiale joi și vineri pentru că doi lideri de partid lipsesc din București. Pe cuvântul lui că așa e? E șocant”

5 Voi ce părere aveți? / Are dreptate omul ăsta?