GCS: 1.556 de pacienţi cu COVID-19 la terapie intensivă, dintre care 22 de copii

Un număr de 14.943 de persoane infectate cu SARS-CoV-2 sunt internate în unităţile sanitare de profil, dintre care 417 copii, a anunţat, joi, Grupul de Comunicare Strategică.

Potrivit sursei citate, la terapie intensivă sunt internaţi 1.556 de pacienţi, dintre aceştia 22 fiind copii.

Pe teritoriul României, 96.438 de persoane confirmate cu infecţie cu noul coronavirus sunt în izolare la domiciliu şi 13.466 se află în izolare instituţionalizată.

De asemenea, 75.206 persoane se află în carantină la domiciliu, iar în carantină instituţionalizată sunt 250 de persoane.

În ultimele 24 de ore, au fost înregistrate 8.226 apeluri la numărul unic de urgenţă 112 şi 722 la linia TELVERDE (0800 800 358), deschisă special pentru informarea cetăţenilor. AGERPRES


populare
astăzi

1 „Echipa de securici, șmecheri, plagiatori și oameni cu o grămadă de contracte cu statul care s-a aliniat în spatele lui Bolojan”

2 Țața convertită la politică, gest de doi lei la adresa „noului dușman al poporului”

3 O nouă postare ciudată a președintelui SUA...

4 Rareș Bogdan: „De ce PNL nu trebuie să devină sluga USR” / 1000 de membri PNL, în frunte cu Emil Boc, absentează de la congresul de userizare a PNL...

5 Viitorul Guvern Veștea / Marian Neacșu, vicepremier și la Interne, alături de lista completă a miniștrilor