GCS: 1.764 de pacienţi cu COVID-19 la terapie intensivă; dintre aceştia, 41 sunt copii

Un număr de 19.745 de persoane cu SARS-CoV-2 sunt internate în unităţile sanitare, dintre care 491 sunt copii, a anunţat, luni, Grupul de Comunicare Strategică.

Potrivit sursei citate, la terapie intensivă sunt internaţi 1.764 de pacienţi, dintre care 41 sunt copii.

Pe teritoriul României, 138.567 de persoane confirmate cu infecţia cu noul coronavirus sunt în izolare la domiciliu şi 17.757 se află în izolare instituţionalizată.

De asemenea, 57.451 persoane se află în carantină la domiciliu, iar în carantină instituţionalizată sunt 169 de persoane.

În ultimele 24 de ore, au fost înregistrate 7.454 de apeluri la numărul unic de urgenţă 112. AGERPRES


populare
astăzi

1 Foarte interesant ce spune omul ăsta despre Nicușor Dan...

2 Citiți și voi ce a văzut un pilot american de F-15 în Iran...

3 BREAKING Becali dezvăluie că Simion i-a promis președintelui Nicușor Dan că-l votează pe Veștea

4 BREAKING În ședința PNL s-a decis doar schimbarea președinților a 12 filiale de partid, toți din tabăra puciștilor

5 VIDEO Incident protocolar la Cotroceni: Delegația AUR, îndepărtată de la masa discuțiilor înainte de sosirea lui Nicușor Dan