GCS: 182 de pacienţi cu COVID-19 la terapie intensivă; persoane internate - 1.216

Un număr de 1.216 persoane infectate cu noul coronavirus sunt internate în unităţile sanitare de profil, dintre care 182 la terapie intensivă, a anunţat, sâmbătă, Grupul de Comunicare Strategică.

Pe teritoriul României, 3.498 de persoane confirmate cu infecţie cu noul coronavirus sunt în izolare la domiciliu, iar 1.293 se află în izolare instituţionalizată.

De asemenea, 63.799 de persoane se află în carantină la domiciliu, iar în carantină instituţionalizată sunt 73.

În ultimele 24 de ore, au fost înregistrate 572 de apeluri la numărul unic de urgenţă 112 şi 589 la linia TELVERDE (0800 800 358), deschisă special pentru informarea cetăţenilor. AGERPRES


populare
astăzi

1 A publicat lista firmelor pe care le consideră „băieții deștepți din energie” / Bolojan, prima mișcare ca ministru al Energiei

2 SURSE Bolojan bagă zâzanie în PSD. Nu demite toți prefecții pentru a alimenta zvonurile de trădare

3 Rusia a ajuns deja în România, suntem varză!

4 De citit...

5 A murit Mircea Răceanu, unul dintre cei mai importanți defectori ai regimului comunist din România