GCS: 1.846 de pacienţi cu COVID-19 la terapie intensivă; 39 sunt copii

Un număr de 20.323 de persoane cu SARS-CoV-2 sunt internate în unităţile sanitare, dintre care 471 sunt copii, a anunţat, duminică, Grupul de Comunicare Strategică.

Potrivit sursei citate, la terapie intensivă sunt internaţi 1.846 de pacienţi, dintre care 39 sunt copii.

Pe teritoriul României, 149.426 de persoane confirmate cu noul coronavirus sunt în izolare la domiciliu şi 16.954 se află în izolare instituţionalizată.

De asemenea, 58.851 persoane se află în carantină la domiciliu, iar în carantină instituţionalizată sunt 93 de persoane.

În ultimele 24 de ore, au fost înregistrate 7.171 de apeluri la numărul unic de urgenţă 112. AGERPRES


populare
astăzi

1 „Echipa de securici, șmecheri, plagiatori și oameni cu o grămadă de contracte cu statul care s-a aliniat în spatele lui Bolojan”

2 Țața convertită la politică, gest de doi lei la adresa „noului dușman al poporului”

3 O nouă postare ciudată a președintelui SUA...

4 Asta e România onestului Nicușor Dan?

5 Rareș Bogdan: „De ce PNL nu trebuie să devină sluga USR” / 1000 de membri PNL, în frunte cu Emil Boc, absentează de la congresul de userizare a PNL...