GCS: 1.858 de pacienţi cu COVID-19 - la terapie intensivă; 31 sunt copii

Un număr de 19.784 de persoane cu SARS-CoV-2 sunt internate în unităţile sanitare, dintre care 421 sunt copii, a anunţat, sâmbătă, Grupul de Comunicare Strategică.

Potrivit sursei citate, la terapie intensivă sunt internaţi 1.858 de pacienţi, dintre care 31 sunt copii.

Pe teritoriul României, 149.015 de persoane confirmate cu noul coronavirus sunt în izolare la domiciliu şi 19.257 se află în izolare instituţionalizată.

De asemenea, 57.621 persoane se află în carantină la domiciliu, iar în carantină instituţionalizată sunt 101 de persoane.

În ultimele 24 de ore, au fost înregistrate 6.637 de apeluri la numărul unic de urgenţă 112 şi 574 la linia TELVERDE (0800 800 358), deschisă special pentru informarea cetăţenilor. AGERPRES


populare
astăzi

1 UPDATE Acesta este PSD, oameni buni...

2 Actorul Marius Manole a aflat o poveste veche despre premierul Bolojan de la o chelneriță din Oradea. „Asta spune multe despre el”

3 „Olguța a fost cea mai agresivă, ca să spun așa, vis-à-vis de Bolojan, care a făcut o frumusețe la Oradea. Ori, Craiova a capotat”

4 VIDEO Scârboasă creatură / Grindeanu, filmat când repeta discursul de după votul de diseară...

5 În SUA se adâncește misterul / Un fost oficial din domeniul nuclear avertizează că ancheta privind cei 11 oameni de știință din domeniul spațial găsiți …