GCS: 1.861 de pacienţi cu COVID-19 la terapie intensivă; 44 sunt copii

Un număr de 20.442 de persoane cu SARS-CoV-2 sunt internate în unităţile sanitare, dintre care 478 sunt copii, a anunţat, miercuri, Grupul de Comunicare Strategică.

Potrivit sursei citate, la terapie intensivă sunt internaţi 1.861 de pacienţi, dintre care 44 sunt copii.

Pe teritoriul României, 148.914 de persoane confirmate cu noul coronavirus sunt în izolare la domiciliu şi 19.632 se află în izolare instituţionalizată.

De asemenea, 56.195 persoane se află în carantină la domiciliu, iar în carantină instituţionalizată sunt 96 de persoane.

În ultimele 24 de ore, au fost înregistrate 7.781 de apeluri la numărul unic de urgenţă 112 şi 860 la linia TELVERDE (0800 800 358), deschisă special pentru informarea cetăţenilor. AGERPRES


populare
astăzi

1 Mafia Nordis contraatacă / Laura Vicol îi face plângere penală lui Siegfried Mureșan: „Acest aservit străinilor mă amenință”

2 „Acum două luni fugea de funcția de premier, acum și-o dorește. A dus PSD la 13%”

3 Atacul iranian devastator asupra bazei navale americane din Bahrain: Noi dezvăluiri despre pagube și o reconsiderare strategică a SUA

4 Intensificarea atacurilor ucrainene în Crimeea ocupată duce la declararea stării de urgență

5 Eugen Tomac explică de ce Nicușor Dan este considerat „pesedist”