GCS: 1.890 de pacienţi cu COVID-19 - la terapie intensivă; 34 sunt copii

Un număr de 19.741 de persoane infectate cu SARS-CoV-2 sunt internate în unităţile sanitare, dintre care 371 sunt copii, a anunţat, miercuri, Grupul de Comunicare Strategică.

Potrivit sursei citate, la terapie intensivă sunt internaţi 1.890 de pacienţi, dintre care 34 sunt copii.

Pe teritoriul României, 148.580 de persoane confirmate cu infecţie cu noul coronavirus sunt în izolare la domiciliu, iar 19.053 de persoane se află în izolare instituţionalizată.

De asemenea, 59.791 de persoane se află în carantină la domiciliu, iar în carantină instituţionalizată - 92.

În ultimele 24 de ore, au fost înregistrate 5.747 de apeluri la numărul unic de urgenţă 112 şi 486 la linia TELVERDE (0800 800 358), deschisă special pentru informarea cetăţenilor. AGERPRES


populare
astăzi

1 Imaginea zilei în România...

2 Râcă între „suveraniști” / „Eu vă zic marș” / „Doamna Anca e suveranistă până la PSD”

3 Negocieri guvernamentale la Vila Lac: Bolojan, Fritz și Kelemen au plecat, Grindeanu a rămas

4 VIDEO Cutremure violente în Venezuela, primele estimări vorbeau de peste 100.000 de morți

5 Alegeri anticipate în România: Fostul judecător CCR Petre Lăzăroiu explică mecanismul dizolvării Parlamentului