GCS: 21 de decese înregistrate la bolnavi de COVID-19 în ultimele 24 de ore

Grupul de Comunicare Strategică (GCS) informează că în ultimele 24 de ore au fost înregistrate 21 de decese la pacienţi infectaţi cu virusul SARS-CoV-2.

Nu sunt raportate decese anterioare intervalului de referinţă.

Potrivit GCS, este vorba despre 11 bărbaţi şi 10 femei femei internaţi în spitalele din Argeş, Braşov, Călăraşi, Caraş-Severin, Cluj, Dâmboviţa, Iaşi, Mureş, Prahova, Sibiu, Teleorman, Timiş, Tulcea, Ilfov şi Municipiul Bucureşti.

Dintre cele 21 decese, unul a fost înregistrat la categoria de vârstă 40-49 de ani, două la categoria 50-59 ani, cinci la categoria de vârstă 60-69 ani, şapte la categoria de vârstă 70-79 ani şi şase la categoria de vârstă peste 80 ani.

Conform sursei citate, 20 dintre decesele înregistrate sunt ale unor pacienţi care au prezentat comorbidităţi, iar pentru un pacient nu au fost raportate comorbidităţi până în prezent.

De la începutul pandemiei, în total, 34.591 persoane diagnosticate cu infecţie cu SARS-CoV-2 au decedat în România. AGERPRES


populare
astăzi

1 Da, este Trump la Moscova. Este de amintit ce-a făcut după ce s-a întors de acolo...

2 Cum a reușit Iranul să lovească unde americanii păreau invincibili. Adevărul incomod pentru Trump: „Asta arată o evaluare greșită”

3 O diplomată aflată la post în Emiratele Arabe Unite critică Parlamentul pentru că a permis SUA să folosească baza Kogălniceanu

4 Iranul dă șah economiei mondiale, dar americanii mai au o carte de jucat. Expert: „E o armă teribilă”

5 Atac devastator în apele irakiene / Două petroliere străine incendiate, un membru al echipajului ucis și 38 de oameni salvați