GCS: 291 de pacienţi cu COVID-19 la terapie intensivă; persoane internate - 2.303

Un număr de 2.303 de persoane infectate cu noul coronavirus sunt internate în unităţile sanitare de profil, dintre care 291 la terapie intensivă, a anunţat, marţi, Grupul de Comunicare Strategică.

Pe teritoriul României, 7.378 de persoane confirmate cu infecţie cu noul coronavirus sunt în izolare la domiciliu şi 2.253 se află în izolare instituţionalizată.


De asemenea, 53.200 de persoane se află în carantină la domiciliu şi în carantină instituţionalizată sunt 47 de persoane.

În ultimele 24 de ore, au fost înregistrate 1.129 de apeluri la numărul unic de urgenţă 112 şi 845 la linia TELVERDE (0800 800 358), deschisă special pentru informarea cetăţenilor. AGERPRES


populare
astăzi

1 Imaginea zilei în România...

2 Râcă între „suveraniști” / „Eu vă zic marș” / „Doamna Anca e suveranistă până la PSD”

3 Negocieri guvernamentale la Vila Lac: Bolojan, Fritz și Kelemen au plecat, Grindeanu a rămas

4 VIDEO Cutremure violente în Venezuela, primele estimări vorbeau de peste 100.000 de morți

5 Alegeri anticipate în România: Fostul judecător CCR Petre Lăzăroiu explică mecanismul dizolvării Parlamentului