GCS: 38 de pacienţi cu COVID-19, la terapie intensivă; persoane internate - 277

GCS: 38 de pacienţi cu COVID-19, la terapie intensivă; persoane internate - 277

Un număr de 277 de persoane infectate cu noul coronavirus sunt internate în unităţile sanitare de profil, dintre care 38 la terapie intensivă, a anunţat, vineri, Grupul de Comunicare Strategică (GCS).

Pe teritoriul României, 601 de persoane confirmate cu infecţie cu noul coronavirus sunt în izolare la domiciliu, iar 449 se află în izolare instituţionalizată.

De asemenea, 38.542 de persoane se află în carantină la domiciliu, iar în carantină instituţionalizată - 41 persoane.

În ultimele 24 de ore, au fost înregistrate 229 de apeluri la numărul unic de urgenţă 112 şi 915 la linia TELVERDE (0800 800 358), deschisă special pentru informarea cetăţenilor. AGERPRES


populare
astăzi

1 Cine l-a trădat pe liderul de la Caracas. O sursă CIA din Venezuela a ajutat la localizarea și capturarea lui Nicolás Maduro

2 Citiți și voi ce se întâmplă în China... Practic, asta confirmă încă o dată că omenirea a intrat într-o nouă eră...

3 Reacția Rusiei după capturarea liderului venezuealean Nicolas Maduro

4 Femeia misterioasă cu cască neagră, suspectată de declanșarea focului în barul din Crans-Montana

5 Odesa este practic asediată, ceea ce ar putea provoca prăbușirea economiei Ucrainei