GCS: 56 de pacienţi cu COVID-19, la terapie intensivă; persoane internate - 403

Un număr de 403 de persoane infectate cu noul coronavirus sunt internate în unităţile sanitare de profil, dintre care 56 la terapie intensivă, a anunţat, sâmbătă, Grupul de Comunicare Strategică (GCS).

Pe teritoriul României, 980 de persoane confirmate cu infecţie cu noul coronavirus sunt în izolare la domiciliu, iar 536 se află în izolare instituţionalizată.

De asemenea, 48.162 de persoane se află în carantină la domiciliu, iar în carantină instituţionalizată - 68.

În ultimele 24 de ore, au fost înregistrate 296 de apeluri la numărul unic de urgenţă 112 şi 1.393 la linia TELVERDE (0800 800 358), deschisă special pentru informarea cetăţenilor. AGERPRES


populare
astăzi

1 Judecătoare de Curte de Apel: „Nesimțitul ăla cocoțat prea sus pentru nivelul lui moral și intelectual” / „Muie USR”

2 Anomalia de țară în care am ajuns să trăim...

3 De citit...

4 Așa o fi?

5 Primar PSD / PNL crește, Ilie Bolojan crește. PSD crește și el, dar ca morcovul