GCS: 66 de pacienţi cu COVID-19, la terapie intensivă; persoane internate - 401

Un număr de 401 de persoane infectate cu noul coronavirus sunt internate în unităţile sanitare de profil, dintre care 66 la terapie intensivă, a anunţat, sâmbătă, Grupul de Comunicare Strategică (GCS).

În total, 1.701 persoane confirmate cu infecţie cu SARS-CoV-2 sunt în izolare la domiciliu şi 705 se află în izolare instituţionalizată pe teritoriul României, a precizat GCS.

Totodată, 18.565 de persoane se află în carantină la domiciliu şi 26 în carantină instituţionalizată.

În ultimele 24 de ore, au fost înregistrate 207 de apeluri la numărul unic de urgenţă 112 şi 702 la linia TELVERDE (0800 800 358), deschisă special pentru informarea cetăţenilor. AGERPRES / (AS - autor: Roberto Stan, editor: Marius Frăţilă, editor online: Simona Aruştei)


populare
astăzi

1 Imaginea zilei în România...

2 Râcă între „suveraniști” / „Eu vă zic marș” / „Doamna Anca e suveranistă până la PSD”

3 Negocieri guvernamentale la Vila Lac: Bolojan, Fritz și Kelemen au plecat, Grindeanu a rămas

4 VIDEO Cutremure violente în Venezuela, primele estimări vorbeau de peste 100.000 de morți

5 Alegeri anticipate în România: Fostul judecător CCR Petre Lăzăroiu explică mecanismul dizolvării Parlamentului