GCS: 66 de pacienţi cu COVID-19, la terapie intensivă; persoane internate - 401

Un număr de 401 de persoane infectate cu noul coronavirus sunt internate în unităţile sanitare de profil, dintre care 66 la terapie intensivă, a anunţat, sâmbătă, Grupul de Comunicare Strategică (GCS).

În total, 1.701 persoane confirmate cu infecţie cu SARS-CoV-2 sunt în izolare la domiciliu şi 705 se află în izolare instituţionalizată pe teritoriul României, a precizat GCS.

Totodată, 18.565 de persoane se află în carantină la domiciliu şi 26 în carantină instituţionalizată.

În ultimele 24 de ore, au fost înregistrate 207 de apeluri la numărul unic de urgenţă 112 şi 702 la linia TELVERDE (0800 800 358), deschisă special pentru informarea cetăţenilor. AGERPRES / (AS - autor: Roberto Stan, editor: Marius Frăţilă, editor online: Simona Aruştei)


populare
astăzi

1 Mafia Nordis contraatacă / Laura Vicol îi face plângere penală lui Siegfried Mureșan: „Acest aservit străinilor mă amenință”

2 „Acum două luni fugea de funcția de premier, acum și-o dorește. A dus PSD la 13%”

3 Atacul iranian devastator asupra bazei navale americane din Bahrain: Noi dezvăluiri despre pagube și o reconsiderare strategică a SUA

4 Intensificarea atacurilor ucrainene în Crimeea ocupată duce la declararea stării de urgență

5 Eugen Tomac explică de ce Nicușor Dan este considerat „pesedist”