GCS: Cele mai multe cazuri noi de COVID-19 - în Bucureşti şi Prahova; niciun caz în 26 de judeţe

Cele mai multe cazuri nou confirmate de COVID-19 faţă de ultima raportare au fost înregistrate în Bucureşti - 9 şi judeţele Prahova - 8, Vâlcea, Cluj, Braşov şi Argeş câte 3, a informat, duminică, Grupul de Comunicare Strategică (GCS).

De asemenea, în 26 de judeţe nu s-a înregistrat niciun caz nou.

Toate judeţele şi municipiul Bucureşti rămân în scenariul verde din punctul de vedere al infectărilor cu noul coronavirus, cea mai mare incidenţă la mia de locuitori fiind în judeţele Prahova - 0,10, Ilfov - 0,8 şi Dolj - 0,7. De asemenea, GCS arată că numărul total de cazuri aferent judeţului Tmiş a fost actualizat, fiind trecut minus un caz.

În ultimele 24 de ore au fost înregistrate 33 de cazuri noi de persoane infectate cu noul coronavirus. AGERPRES


populare
astăzi

1 O nouă „realizare” marca Bolojan: Carburanții continuă să se scumpească în România, deși prețul petrolului scade

2 Specialiștii Muzeului „Grigore Antipa” fac precizări despre „peștii-iepure” care au apărut în Grecia

3 Mutarea care i-ar fi fatală președintelui Nicușor Dan / „Anticipatele sunt cea mai bună soluție proastă”

4 DOCUMENT CNSAS / Cum a încercat regimul comunist să ascundă accidentul grav al Elenei Ceaușescu

5 Dezvăluiri din PSD / „Ne-au chemat la Vila Lac și ni s-a spus: «Trebuie să aduceți voturi»” pentru Simion”