GCS: În ultimele 24 de ore au fost efectuate peste 12.000 de teste COVID; în total - 687.618

Numărul testelor pentru noul coronavirus realizate până în prezent este de 687.618, adică cu 12.236 mai mult faţă de cele comunicate vineri, informează, sâmbătă, Grupul de Comunicare Strategică (GCS).

"Actualizarea este necesară în urma comunicării parţiale a numărului de teste realizate la nivelul laboratoarelor din întreaga ţară, determinată de procesul de centralizare a informaţiilor, precum şi a unor deficienţe tehnice existente. Numărul cazurilor depistate pozitiv cu noul coronavirus rămâne de 325 de persoane", precizează GCS.

GCS a comunicat la bilanţul de la ora 13,00, sâmbătă, că au fost prelucrate 677.259 de teste, raportarea fiind parţială, deoarece nu cuprinde datele de la 12 laboratoare, dintre cele 112 care funcţionează în prezent. AGERPRES


populare
astăzi

1 Noua Eră / O poveste care dă fiori despre ce va să vină...

2 Barack Obama a declarat că extratereștrii sunt reali și a dat informații despre Zona 51

3 Jaful spectaculos pe care nimeni nu l-a observat timp de trei zile. Hoții care au fugit cu peste 100 milioane de euro nu au fost prinși

4 A fost prins criminalul lui Gheorghe Chindriș. Detalii șocante din anchetă: victima, lovită în cap cu un calorifer electric

5 Mafioți ucraineni au folosit identitatea unei judecătoare a CCR pentru a fura o firmă din România. „Am formulat plângere penală”