GCS: Încă 17 decese la persoane infectate cu noul coronavirus; în total - 1.834

Grupul de Comunicare Strategică a anunţat joi că, în ultimele 24 de ore, au murit în România 17 persoane infectate cu noul coronavirus.

Până joi, 1.834 persoane diagnosticate cu COVID-19 au decedat.

"În intervalul 08.07.2020 (10,00) - 09.07.2020 (10,00) au fost înregistrate 17 decese (13 bărbaţi şi 4 femei), ale unor pacienţi infectaţi cu noul coronavirus, internaţi în spitalele din Argeş, Bihor, Bistriţa-Năsăud, Braşov, Cluj, Dâmboviţa, Galaţi, Gorj, Bucureşti, Tulcea şi Vrancea", a precizat GCS.

Dintre acestea, un deces a fost întregistrat la categoria de vârstă 30 - 39 ani, trei la categoria de vârstă 50 - 59 ani, cinci la categoria de vârstă 60 - 69 ani şi câte patru la categoriile de vârstă 70 - 79 ani, respectiv peste 80 de ani.

Potrivit GCS, 16 dintre decese sunt ale unor pacienţi care au prezentat comorbidităţi. În cazul unui deces nu au fost raportate comorbidităţi. AGERPRES


populare
astăzi

1 O nouă „realizare” marca Bolojan: Carburanții continuă să se scumpească în România, deși prețul petrolului scade

2 Specialiștii Muzeului „Grigore Antipa” fac precizări despre „peștii-iepure” care au apărut în Grecia

3 Mutarea care i-ar fi fatală președintelui Nicușor Dan / „Anticipatele sunt cea mai bună soluție proastă”

4 Dezvăluiri din PSD / „Ne-au chemat la Vila Lac și ni s-a spus: «Trebuie să aduceți voturi»” pentru Simion”

5 DOCUMENT CNSAS / Cum a încercat regimul comunist să ascundă accidentul grav al Elenei Ceaușescu