GCS: Încă 36 de persoane cu COVID-19 au murit; numărul total al deceselor - 4.163

Alte 36 de persoane infectate cu noul coronavirus au murit, numărul total al deceselor în România ajungând la 4.163, informează, duminică, Grupul de Comunicare Strategică.

Potrivit GCS, în ultimele 24 de ore au fost înregistrate 36 de decese - 20 bărbaţi şi 16 femei - ale unor pacienţi infectaţi cu noul coronavirus, internaţi în spitalele din Arad, Bacău, Bihor, Bistriţa-Năsăud, Brăila, Braşov, Călăraşi, Dâmboviţa, Dolj, Hunedoara, Ialomiţa, Iaşi, Maramureş, Olt, Prahova, Satu Mare, Sibiu, Suceava, Vrancea şi Bucureşti.

Trei decese au fost înregistrate la categoria de vârstă 50-59 ani, 9 decese la categoria de vârstă 60-69 ani, 14 - la categoria de vârstă 70-79 ani şi 10 - la categoria de peste 80 de ani.

Conform GCS, 32 dintre decesele înregistrate sunt ale unor pacienţi care au prezentat comorbidităţi. Pentru 4 pacienţi decedaţi nu au fost raportate comorbidităţi până în prezent. AGERPRES


populare
astăzi

1 „Echipa de securici, șmecheri, plagiatori și oameni cu o grămadă de contracte cu statul care s-a aliniat în spatele lui Bolojan”

2 Țața convertită la politică, gest de doi lei la adresa „noului dușman al poporului”

3 O nouă postare ciudată a președintelui SUA...

4 Rareș Bogdan: „De ce PNL nu trebuie să devină sluga USR” / 1000 de membri PNL, în frunte cu Emil Boc, absentează de la congresul de userizare a PNL...

5 Viitorul Guvern Veștea / Marian Neacșu, vicepremier și la Interne, alături de lista completă a miniștrilor