GCS: Opt judeţe şi Capitala - în scenariul galben de infectări cu SARS-CoV-2

Capitala şi opt judeţe se află în scenariul galben de infectări cu SARS-CoV-2, a anunţat, miercuri, Grupul de Comunicare Strategică.

Bucureştiul a înregistrat o rată de infectare de 2,17 cazuri la mia de locuitori, în scădere de la 2,27 în ziua anterioară.

Tot în zona galbenă (incidenţă între 1,5 şi 3), cu cele mai ridicate rate de infectare, se regăsesc judeţele Ilfov - 2,06, Cluj - 1,95, Alba - 1,80, Caraş-Severin - 1,65.

De asemenea, 33 de judeţe se află în zona verde (sub 1,5 cazuri la mia de locuitori), cele mai mici rate de infectare cu SARS-CoV-2 înregistrându-se în Gorj - 0,34, Suceava - 0,36, şi Maramureş - 0,45.


populare
astăzi

1 Imaginea zilei în România...

2 Râcă între „suveraniști” / „Eu vă zic marș” / „Doamna Anca e suveranistă până la PSD”

3 Negocieri guvernamentale la Vila Lac: Bolojan, Fritz și Kelemen au plecat, Grindeanu a rămas

4 VIDEO Cutremure violente în Venezuela, primele estimări vorbeau de peste 100.000 de morți

5 Alegeri anticipate în România: Fostul judecător CCR Petre Lăzăroiu explică mecanismul dizolvării Parlamentului