Generalul Ciucă va fi, cel mai probabil, desemnat de președintele Iohannis să formeze noul guvern

Generalul Ciucă va fi, cel mai probabil, desemnat de președintele Iohannis să formeze noul guvern

Generalul Ciucă va fi, cel mai probabil, desemnat de președintele Iohannis să formeze noul guvern. Actualul ministru al Apărării, generalul Nicolae Ciucă, va fi, cel mai probabil, premierul desemnat de președintele Klaus Iohannis să formeze noul guvern, spun surse credibile din interiorul PNL. Dealtfel, ministerul Apărării va juca, în următoarele luni, un rol-cheie în gestionarea campaniei de vaccinare anti-COVID 19.

Reamintim că premierul Ludovic Orban ia în calcul să demisioneze de la șefia guvernului după ce președintele Klaus Iohannis i-a reproșat modul în care a gestionat pandemia și a comunicat pe durata pandemiei.

Dacă va decide să demisioneze de la șefia guvernului, lui Ludovic Orban i s-ar putea oferi șefia Camerei Deputaților.

Prenierul Orban face o declarație în această seară, la ora 19.00.


populare
astăzi

1 Cumulul pensie-salariu, interzis pentru majoritatea angajaților la stat: cine poate continua să primească pensia integrală și care sunt excepțiile

2 Nu e SF, e realitate... / Demonstrație în Atlantic a unei arme britanice cu laser care a distrus drone

3 Bolojan / E nevoie să limităm pensionarea anticipată pentru toate categoriile. Lucrăm la diferite ipoteze de lucru

4 Cât de gravă e în realitate situația economiei României. Dezvăluirea unui analist despre criza cu care ne confruntăm

5 Fost judecător pensionat la 48 de ani, cu diurnă retroactivă de 45.600 euro și pensie specială de 23.600 lei / lună