Generalul John Kelly, noul șef de cabinet al lui Donald Trump

Presedintele american Donald Trump l-a numit vineri pe generalul in rezerva John F. Kelly in functia de sef de cabinet la Casa Alba, relateaza Reuters. Trump a facut anuntul pe Twitter la o zi dupa ce noul sau director de comunicare, Anthony Scaramucci, l-a acuzat pe fostul sef de cabinet ca ar fi in spatele scurgerilor repetate de informatii.

"Ma bucur sa va informez ca tocmai l-am numit pe generalul John F. Kelly in functia de sef de cabinet. Este un bun american si un mare lider", a scris Trump pe Twitter.

John Kelly (67 ani) a condus pana acum Departamentul Securitatii Interne.

Reince Priebus a declarat intr-un interviu pentru CNN ca a demisionat joi din functia de sef de cabinet dupa cateva zile de discutii cu Donald Trump. El a refuzat sa comenteze acuzatiile noului director de comunicare a lui Trump la adresa sa.

"Nu ma pot gandi la o persoana mai buna decat generalul John Kelly care sa ma inlocuiasca", a declarat Reince Priebus, cel care a fost seful de cabinet al lui Trump in primele sase luni de mandat.


populare
astăzi

1 Cine este omul de afaceri român găsit mort în munți, la cascadele Tre Santi din Italia. Sergiu avea 46 de ani și doi copii

2 De citit... / Din acest material rezultă clar încotro se îndreaptă Lumea...

3 „Aș fi putut să am doar grădinița sau 4 clase”. Aroganța șefului CJ Ilfov, Hubert Thuma, în scandalul CV-ului: „Am fost ales de oameni”

4 Dezvăluirile unui fost ofițer KGB din culisele presupusei acțiuni de kompromat împotriva lui Trump la Moscova

5 Ce a descoperit un cunoscut vlogger în țara pe care toți o dau ca model României: „M-am înșelat amarnic”