George Copos, la DNA

Omul de afaceri George Copos s-a prezentat marți la Direcția Națională Anticorupție pentru a fi audiat de procurori în dosarul privind lucrările scrise de deținuți.

Potrivit unor surse judiciare, el a fost citat în calitate de martor.

Pe 12 ianuarie, procurorii DNA au deschis un dosar în legătură cu lucrările scrise de deținuți, în care sunt efectuate cercetări sub aspectul săvârșirii infracțiunii de favorizarea făptuitorului, în modalitatea ajutorului dat unor persoane condamnate pentru infracțiuni de corupție, în scopul de a îngreuna executarea pedepselor aplicate de instanțele de judecată.

Potrivit DNA, fapta ar fi fost săvârșită de mai multe persoane care au acționat concertat în scopul de a crea aparența că sunt îndeplinite condițiile legale pentru ca persoanele condamnate să fie eliberate condiționat.

AGERPRES


populare
astăzi

1 Prima declarație a lui Vladimir Putin despre drona căzută la Galați: „Să ne trimită resturile”

2 „Trei roboțași defecți egalează prostia umană” / CTP, despre reprezentanții MApN care au prezentat incidentul din Galați

3 Fostul președinte al Rusiei, Dmitri Medvedev, sugerează că Moscova își asumă atacul asupra României

4 Trei camere în Genova, la prețul unei garsoniere în București: „Nu, frate, vreau să dau de la 200.000 de euro în sus, în România”

5 Primele imagini cu interiorul blocului din Galați lovit de drona rusească