George Orbean, propus președinte-director general al SRTv

Noul Consiliu de Administrație al Societății Române de Televiziune l-a propus marți pe George Orbean pentru funcția de președinte-director general al instituției.

El a fost propus ca membru în CA al SRTv de Guvern și urmează să fie audiat în comisiile de specialitate ale Parlamentului și supus votului plenului comun.

Plenul reunit al Camerei Deputaților și Senatului a aprobat marți componența noului Consiliu de Administrație al SRTv, cu 312 voturi "pentru", 21 "împotrivă" și un vot anulat.

AGERPRES/(AS — autor: Florentina Ștefănescu, editor: Florin Marin, editor online: Andreea Lăzăroiu)


populare
astăzi

1 Imaginea zilei în România...

2 Râcă între „suveraniști” / „Eu vă zic marș” / „Doamna Anca e suveranistă până la PSD”

3 Negocieri guvernamentale la Vila Lac: Bolojan, Fritz și Kelemen au plecat, Grindeanu a rămas

4 VIDEO Cutremure violente în Venezuela, primele estimări vorbeau de peste 100.000 de morți

5 Alegeri anticipate în România: Fostul judecător CCR Petre Lăzăroiu explică mecanismul dizolvării Parlamentului