Germania: Aliata Angelei Merkel, favorită în cursa pentru şefia CDU

Un aliat apropiat al cancelarului german Angela Merkel s-a poziţionat în fruntea cursei pentru succesiunea acesteia în fruntea formaţiunii sale de centru-dreapta, Uniunea Creştin Democrată (CDU), relevă un sondaj de opinie citat vineri de dpa.

Annegret Kramp-Karrenbauer, secretar general al CDU, se bucură de sprijinul a 38% din susţinătorii partidului, conform sondajului realizat pentru postul ZDF.

Principalii ei rivali, Friedrich Merz, fost lider al grupului parlamentar al CDU, şi ministrul sănătăţii, Jens Spahn, au întrunit 29%, respectiv 6% din preferinţe.

Delegaţii partidului urmează să-şi aleagă viitorul lider la o conferinţă care va avea loc la Hamburg la 7 decembrie. Preferinţele alegătorilor CDU nu sunt decisive, dar pot indica pe care dintre candidaţi îl vor susţine delegaţii.

Pe de altă parte, 12% dintre cei intervievaţi au afirmat că nu-i interesează cine conduce CDU, iar alţi 15% au spus că nu vor să răspundă la această întrebare.AGERPRES


populare
astăzi

1 Țara în care am ajuns să trăim...Citiți în ce buzunare se scurg banii noștri, împrumutați cu dobânzi exorbitante...

2 Răsturnare de situație / Cine este femeia căreia Epstein i-a lăsat prin testament cea mai mare parte a averii

3 „Au dezbrăcat-o pe soția mea în chiloți și sutien” / Umilințele trăite de doi tineri români declarați criminali în Rusia

4 Diana, tânăra însărcinată care a murit în accidentul din Iași împreună cu soțul ei, era căpitan la Jandarmeria Vaslui. Urma să devină mamă a unei fet…

5 Surpriză de proporții la vârful Europei! Polonia a început să cumpere Germania, bucată cu bucată!