Germania consideră închisă chestiunea despăgubirilor de război pentru Grecia

Germania refuză să discute acordarea unor despăgubiri Greciei pentru ocupaţia nazistă din timpul celui de-al doilea război mondial, informează AFP.

"După mai bine de 70 de ani de la sfârşitul războiului şi peste 25 de ani de la tratatul 4+2, problema despăgubirilor este închisă juridic şi politic", a declarat miercuri un purtător de cuvânt al ministerului de externe german.

Tratatul referitor la suveranitatea Germaniei reunificate în 1990 prevede că ţara nu va mai trebui să plătească despăgubiri.

Grecia a transmis marţi Germaniei o notă diplomatică prin care cere un dialog privind despăgubirile pentru război, a informat ministerul de externe grec, potrivit DPA.

Acum trei ani, o comisie de experţi a estimat valoarea pierderilor cauzate de război Greciei la cel puţin 290 de miliarde de euro. AGERPRES


populare
astăzi

1 Tânăra de 28 de ani care a câștigat peste 680.000 de euro la Joker și-a ridicat premiul: „Pentru mine este un nou început”

2 „Nu mor caii când vor câinii” / Mesaj ciudat al Ioanei Dogioiu

3 Calculul defensiv de la Cotroceni. De ce a riscat Nicușor Dan un conflict major cu Ilie Bolojan pentru desemnarea lui Adrian Veștea

4 Cu cine a ajuns să se alieze onestul Nicușor Dan pentru a „salva” România...

5 Răsturnare de situație pe scena politică?