Germania: Incendierea de drapele ale altor ţări va putea fi sancţionată cu închisoare

Arderea în public a drapelului Uniunii Europene sau a drapelelor altor ţări poate fi sancţionată cu până la trei ani de închisoare în Germania, a decis joi seara târziu parlamentul federal, transmite vineri dpa.

"În Germania nu este permisă incendierea drapelului statului Israel", a exemplificat Johannes Fechner, purtător de cuvânt pentru chestiuni juridice al Partidului Social Democrat (SPD), explicând contextul adoptării noii reglementări.

În 2017, manifestanţi adunaţi în Berlin au incendiat steaguri ale Israelului, incident care a determinat reforma legislativă anunţată acum.

Până în prezent, conform legii, pedepsele cu amenzi sau închisoare se puteau aplica doar în cazul denigrării simbolurilor Republicii Federale Germane, simbolurile suverane ale altor state şi ale Uniunii Europene fiind protejate doar în anumite condiţii, menţionează dpa. AGERPRES


populare
astăzi

1 „Echipa de securici, șmecheri, plagiatori și oameni cu o grămadă de contracte cu statul care s-a aliniat în spatele lui Bolojan”

2 Țața convertită la politică, gest de doi lei la adresa „noului dușman al poporului”

3 O nouă postare ciudată a președintelui SUA...

4 Asta e România onestului Nicușor Dan?

5 Rareș Bogdan: „De ce PNL nu trebuie să devină sluga USR” / 1000 de membri PNL, în frunte cu Emil Boc, absentează de la congresul de userizare a PNL...