Germania: Ministrul bavarez de justiție cere introducerea de brățări electronice pentru combaterea amenințării extremiste

Ministrul justiției din landul Bavaria din Germania, Winfried Bausback, a solicitat marți aplicarea de dispozitive electronice la gleznă în cazul 'extremiștilor considerați posibile amenințări pentru siguranța publică', relatează DPA.

Autoritățile trebuie să îmbunătățească modul în care îi mențin sub supraveghere pe potențialii atentatori, a menționat Bausback.

Anchetatorii ar trebui de asemenea să intensifice acțiunile împotriva islamiștilor care folosesc internetul pentru a-și căuta susținători, împreună cu măsuri pentru a îmbunătăți păstrarea datelor, a mai declarat oficialul bavarez, în contextul unui val de atacuri sângeroase în acest land din sudul Germaniei.

AGERPRES/( AS — autor: Violeta Gheorghe, editor: Ionuț Mareș, editor online: Andreea Lăzăroiu)


populare
astăzi

1 Urmează Bolojan?

2 REVOLTĂTOR Comisia Europeană cere extinderea contribuției CASS asupra pensiilor pentru a face rost de bani pentru salariile bugetarilor!

3 Înalt oficial al Guvernului Bolojan, pus sub acuzare de DNA

4 Cine controlează Europa după război?

5 Peste 60.000 de persoane au stabilit un record la Mogoșoaia: cel mai mare festival familial din Europa de Est