Germania: Pachet suspect cu posibilă grenadă, descoperit la sediul cancelariei landului Thuringia

Un pachet livrat de compania germană de curierat DHL și în care se afla o presupusă grenadă de mână a fost descoperit la sediul guvernului landului german Thuringia, din estul țării, transmite dpa.

Angajații cancelariei au alertat poliția în legătură cu pachetul suspect, a declarat luni prim-ministrul landului Thuringia, Bodo Ramelow, la Erfurt.

Specialiștii urmează să determine dacă dispozitivul era funcțional.

Duminică, poliția germană a anunțat că un pachet suspect găsit la Potsdam, landul estic Brandenburg, cu două zile în urmă, nu a avut legătură cu terorismul, ci a fost o tentativă de șantaj la adresa compania DHL.

AGERPRES


populare
astăzi

1 VIDEO Ce-o fi fost asta? / Imaginile sunt din orașul iranian Quds...

2 VIDEO Ne arestează dacă dăm așa ceva?

3 De citit... / Câte secrete ca ăsta o mai avea Rusia în lume?

4 Armand Goșu / „Acest parteneriat strategic e un fel de a băga un băț românesc prin gardul unguresc”

5 Scandalul concediilor medicale. Replica angajatului acuzat de șeful AEP că era în Dubai: Perioadele au fost succesive, nu s-au suprapus