Germania: Poliția a arestat un presupus membru al Statului Islamic în apropiere de Leipzig

Poliția germană a arestat un presupus membru al grupării jihadiste Statul Islamic (SI) în landul Saxonia, din estul Germaniei, a anunțat vineri Biroul procurorului federal al Germaniei, citat de DPA.

Ahmad A., un cetățean sirian în vârstă de 29 de ani, a fost arestat în apropierea orașului Leipzig și va compărea vineri după-amiaza în fața unui judecător german.

El este bănuit că în anul 2012 a luptat în numele Frontului al-Nusra — aripa siriană a rețelei teroriste Al-Qaida, de care ulterior s-a desprins și și-a schimbat numele în Jabhat Fatah al-Sham — înainte de a jura credință organizației Statul Islamic, în 2013.

Procurorii susțin că suspectul a fost implicat în operațiuni militare pentru cucerirea orașelor siriene Dibdi Afnan în noiembrie 2012 și a Tabqa în februarie 2013.

Nu au fost dezvăluite alte detalii despre circumstanțele în care Ahmad A. a ajuns în Germania.

AGERPRES


populare
astăzi

1 Așa o fi?

2 Asta n-o fi de DNA, cu ăsta de la PSD?

3 Adevărul despre criza din AUR / „Simion nu mai are controlul deplin”. Ce urmează pentru partid

4 Ce pune la cale PSD în spatele ușilor închise. Cu cine vrea să facă Guvernul dacă PNL rămâne în opoziție. Dîncu: „Grindeanu e pregătit”

5 SURSE Culisele consultărilor de la Palatul Cotroceni. Ce i-a propus Nicușor Dan lui Kelemen Hunor