Germania se așteaptă la 500.000 de refugiați în acest an (presă)

Germania se așteaptă la 500.000 de refugiați în acest an (presă)

Guvernul german se așteaptă la sosirea a 500.000 de refugiați în Germania în acest an, scrie ziarul german Rheinische Post citând surse din Oficiul Federal al Forței de Muncă, informează Reuters.

Ministrul german de interne Thomas de Maiziere i-a cerut lui Frank-Juergen Weise, care este șeful Oficiului Federal pentru Migrație și Refugiați (BAMF) dar și al Oficiului Federal al Forței de Muncă, să se pregătească pentru acest aflux de refugiați în acest an, afirmă ziarul într-o copie obținută înainte de publicarea informației marți.
   
Ministerul german de Interne nu a fost disponibil imediat pentru a comenta informația.
   
Anul trecut, aproximativ 1,1 milioane de migranți au sosit în Germania. Mass-media germane au tendința de a folosi cuvântul refugiat pentru a se referi atât la refugiați cât și la migranți, notează Reuters.

AGERPRES


populare
astăzi

1 VIDEO Uite o chestie care merită văzută și care spune multe despre unele personaje „glorioase” după decembrie 1989...

2 BREAKING Dispare rețeta de la medicul de familie / „Vă duceți la o farmacie, pe baza CNP-ului sau a cardului de sănătate sau a noii cărți de identitate”

3 „Donald J. Trump m-a violat împreună cu Jeffrey Epstein”. Ce dezvăluie noile documente din dosarele care-l vizează pe infractorul sexual

4 Milionarul român, care s-a lăfăit în banii celor de la Dinamo, a murit singur și uitat de lume. „Îi dădea bani Elenei Cîrstea. S-a separat de soție”

5 Așa o fi? / Știința oficială i-a declarat lucrările „pseudoștiință”. Colegii râdeau. Presa îl acuza de șarlatanie