Germania se confruntă cu al patrulea val pandemic

Toamna a adus cu sine un al patrulea val pandemic în Germania, în principal în rândul persoanelor nevaccinate. Autorităţile germane au raportat miercuri peste 20.000 de noi cazuri de infecţie şi 194 de decese din cauza COVID-19. „Ne confruntăm cu o pandemie în principal în rândul persoanelor nevaccinate, şi este o pandemie masivă”, a declarat ministrul german al sănătăţii, Jens Spahn şi a subliniat că unităţile de terapie intensivă din ţară încep să rămână fără paturi. Ministrul Spahn a cerut guvernelor regionale să înăsprească măsurile restrictive pentru cei nevaccinaţi, inclusiv restricţionarea accesului acestora în unele locuri şi stabilimente publice. Fiecare dintre cele 14 regiuni germane urmează să decidă propriile restricţii şi măsuri./mbaciu/ilapadat

(EURONEWS – 3 noiembrie)

Sursa: rador.ro


populare
astăzi

1 Citiți cu atenție ce spune omul ăsta despre actuala situație din România!

2 Imaginea zilei în România...

3 N-a avut gusturi rele Bill Gates...

4 Râcă între „suveraniști” / „Eu vă zic marș” / „Doamna Anca e suveranistă până la PSD”

5 Foarte interesante amănunte...