Germania: Servietă cu 3.500 de euro și 22 de lingouri de aur, predată poliției de ''un găsitor cinstit''

O servietă plină cu 3.500 de euro și 22 de lingouri de aur cântărind în total un kilogram, cu o valoare de 30.000 de euro, a fost descoperită sub un copac de un cetățean cinstit care a predat numaidecât mica avere poliției din Berlin, au anunțat vineri autoritățile citate de Reuters.

 Banii lichizi și aurul au fost găsiți chiar lângă o bancă din sectorul Neukoelln, una dintre cele mai sărace zone din Berlin.

Proprietarul bunurilor a declarat ulterior poliției că lăsase servieta jos pentru a-și asigura bicicleta însă a uitat de ea.

''Uimitor ce poți descoperi sub un copac în Neukoelln'', a scris poliția pe Twitter adăugând că ''un găsitor cinstit a predat la secția noastră servieta cu 3.500 de euro și aur''.

''Proprietarul a fost identificat. El a declarat că și-a lăsat lucrurile jos pentru a-și lega bicicleta și pur și simplu a uitat de ele'', a menționat poliția mai târziu, mai arată sursa citată.

AGERPRES


populare
astăzi

1 De citit...

2 Noi amănunte de la festivalul prostiei din PSD / Ce ar pune la cale Grindeanu, „știuca” politicii românești...

3 BREAKING Iranul a lovit două dintre cele mai mari fabrici de aluminiu din lume și amenință acum universitățile americane din Golf

4 BREAKING „Pentru prima dată în ultimele secole” / Poliția israeliană nu l-a lăsat pe Patriarhul Ierusalimului să intre la Sfântul Mormânt pentru slujba …

5 Românca din Italia care a fugit cu lozul de 500.000 de euro și-a sunat partenerul: „Mi-a spus că termină munca și că se întoarce acasă”