Germania şi Grupul de la Vişegrad vor ridica restricţiile şi controalele la frontiere imediat ce va permite situaţia pandemică

Cancelarul federal german Angela Merkel şi liderii celor patru ţări din Grupul de la Vişegrad (V4) au convenit marţi că este în interesul lor comun să ridice în mod gradual restricţiile şi controalele la frontiere imediat ce o va permite situaţia legată de pandemia de coronavirus, informează Reuters.

Din V4 fac parte Ungaria, Polonia, Slovacia şi Republica Cehă.

După conferinţa video pe care a avut-o cu liderii V4, Merkel a avut o întâlnire bilaterală cu premierul ceh Andrej Babis, cei doi confirmând că doresc să reducă restricţiile impuse populaţiei şi businessului în regiunea de la frontieră imediat ce nivelurile de contaminare o vor permite, a anunţat purtătorul de cuvânt al guvernului german, Steffen Seibert.

Germania şi ţările V4 se numără printre cei mai eficienţi membri ai UE în lupta împotriva COVID-19. AGERPRES


populare
astăzi

1 MAI, contestat: „Au nevoie doar de proști fără studii” / Master rapid de ofițeri în un an exclude agenții cu experiență

2 Numerele câștigătoare la Loto, duminică, 19 iulie. Report de peste 8,12 milioane de euro la Loto 6 / 49

3 Viperele, active pe trasee / Primul ajutor vital și zonele unde riscul e mai mare

4 Litoralul comunist / când vacanța la mare era o evadare din lipsuri și control

5 Generalul Gheorghiță Vlad, imperturbabil în fața unui incident cu un militar la Ziua Aviației