Germania: Trei arestări în șase raiduri antiteroriste în landurile Saxonia Inferioară și Schleswig-Holstein

Germania: Trei arestări în șase raiduri antiteroriste în landurile Saxonia Inferioară și Schleswig-Holstein

Trei persoane au fost arestate marți în șase raiduri antiteroriste întreprinse de poliția germană în landurile Saxonia Inferioară și Schleswig-Holstein, transmite DPA, citând surse oficiale.

La operațiune au participat în jur de 200 de polițiști, a precizat o purtătoare de cuvânt a poliției federale BKA.

Ea a evitat însă să confirme informația apărută în cotidianul Die Welt potrivit căreia cei trei bărbați arestați sunt solicitanți de azil sirieni, iar raidurile au vizat inclusiv trei centre pentru refugiați.

Parchetul federal din Karlsruhe, care are competențe în cazurile de terorism, va emite în cursul zilei un comunicat cu privire la operațiunea de marți, a indicat BKA.

Germania se află în stare de alertă ridicată după două atacuri teroriste produse în luna iulie, în interval de numai o săptămână, ambele revendicate de gruparea jihadistă Stat Islamic.

AGERPRES


populare
astăzi

1 Adevărații șefi ai României, la ei e cheia...

2 O informație care dă de gândit...

3 VIDEO „Taci dracu' din gură, ești altă generație, nu vă suport” / Claudiu Bleonț și-a umilit fetița pe scenă

4 VIDEO Nicușor Dan a luat-o razna? Serie de gafe la dezbaterea de la TVR

5 Aceste lucruri se petrec în „curata” Germanie... La Amsterdam, unde abia poți respira pe anumite străzi din cauza „ierbii”, cum o fi?