Germania: Trei persoane arestate sub bănuiala că au ajutat un terorist să pună la cale un atac

Autoritățile germane au arestat trei persoane acuzate că au acordat ajutor unui terorist la pregătirea unui atac, au indicat vineri procurorii din Celle (landul Saxonia inferioară, nord-vest), transmite DPA.

Este vorba de doi bărbați și o femeie, originari din Afganistan, Turcia și Germania, care l-au ajutat pe așa-numitul Sascha L., arestat în februarie și bănuit că pregătea un atac cu bombă împotriva unor polițiști sau militari.

Cei trei au fost arestați joi noaptea în trei orașe diferite, respectiv la Koln, Buende, situat la circa 250 km nord de Koln, și Hildesheim, la cca 350 km nord-est de Koln. Ei sunt acuzați că l-au susținut și încurajat pe Sascha L. în pregătirile sale.

Potrivit anchetatorilor, Sascha L., originar din Northeim (centru), fost simpatizant neonazist considerat în prezent salafist, a mărturisit că intenționa să atragă victime în capcană pentru a le ucide apoi cu un dispozitiv exploziv improvizat.

AGERPRES


populare
astăzi

1 Succes la Cernavodă / Nivelul Dunării, cu 8 cm mai sus după scufundarea barjelor

2 Ce a ucis, de fapt, litoralul românesc

3 Asistentă: 15.000 euro, prețul unui post la Spitalul Județean Timișoara / Discuție înregistrată și prezentată de medicul Ciprian Maxim

4 Primele imagini cu tinerii care au atacat cu topoare și pietre o ambulanță în Cluj. Cei trei au fost săltați de polițiști și reținuți

5 Fost șef de la Investigații Criminale din Hunedoara, dispărut de două zile