Germania: Un băiat de 13 ani a oferit bancnote în valoare de mii de euro trecătorilor pe o stradă din Bavaria

Poliția germană investighează cazul unui băiat de 13 ani care ar fi oferit, sâmbătă, bancnote în valoare de mii de euro trecătorilor pe o stradă din Bavaria, informează luni DPA.

Băiatul, originar din orașul Bad Toelz din landul Bavaria situat în partea sudică a Germaniei, a împărțit trecătorilor sume cuprinse între 100 și 2.400 de euro, conform poliției.

O parte dintre beneficiari a predat la secția de poliție locală sumele primite, valoarea totală a acestora ridicându-se la 4.500 de euro.

Conform cotidianului Sueddeutsche Zeitung, 6.000 de euro nu ar fi fost încă recuperați de autorități.

Reprezentații poliției l-au descoperit mai târziu pe băiat pe stradă, acesta având încă asupra sa o sumă mare de bani. El a recunoscut că a luat banii din casa familiei sale.

Părinții băiatului se pare că "nu au fost deosebit de impresionați", a menționat Sueddeutsche citând poliția locală.

AGERPRES


populare
astăzi

1 „Echipa de securici, șmecheri, plagiatori și oameni cu o grămadă de contracte cu statul care s-a aliniat în spatele lui Bolojan”

2 Țața convertită la politică, gest de doi lei la adresa „noului dușman al poporului”

3 O nouă postare ciudată a președintelui SUA...

4 Rareș Bogdan: „De ce PNL nu trebuie să devină sluga USR” / 1000 de membri PNL, în frunte cu Emil Boc, absentează de la congresul de userizare a PNL...

5 Viitorul Guvern Veștea / Marian Neacșu, vicepremier și la Interne, alături de lista completă a miniștrilor