Gheorghe Ciuhandu, la ieșirea de la DNA: Sunt suspect într-un dosar privind vânzarea de case naționalizate

Gheorghe Ciuhandu, fost primar al municipiului Timișoara, a declarat vineri, la ieșirea de la DNA, că are calitatea de suspect într-un dosar în care se fac cercetări cu privire la vânzarea de locuințe naționalizate.

"Am fost chemat și mi s-a spus că sunt suspect într-un dosar care vizează niște vânzări de locuințe în perioada în care am fost primar. Le-am explicat că acele acte au avut viză juridică și viză de oportunitate din partea serviciilor de specializate. Erau locuințe vândute pe Legea 112, Legea 10. Reproșul este clasic — abuz în serviciu", a precizat Gheorghe Ciuhandu.

El a adăugat că primăria a vândut 1.300 de locuințe, iar în dosar este vorba de 60 de locuințe.

De asemenea, Ciuhandu a precizat că și-ar fi însușit punctul de vedere al celor care au încheiat contractele "pentru că aveau toate vizele juridice și viza de specialitate".

AGERPRES/(A — autor: Mihai Stoica, editor: Andreea Rotaru, editor online: Anda Badea)


populare
astăzi

1 Partidele nu se mai închină la „șeful sistemului”. Au căzut măștile

2 O hartă care arată ce imbecili și corupți ne-au condus și ne conduc...

3 Începe prăbușirea? / Conturile ROMATSA ar fi fost blocate în urma executării silite inițiate de Pfizer împotriva statului român

4 Viorel Pașca, premiat de Primăria Oradea în mandatul lui Ilie Bolojan. Cum era lăudat de una dintre cele mai apropiate colaboratoare ale liderului PNL

5 Momentul din vestiar care a decis finala Wimbledon: Simona Halep a învins-o pe Serena Williams mental