Gimnastică artistică: Denisa Golgotă, medalie de bronz la sărituri la Europenele de la Glasgow

Românca Denisa Golgotă a cucerit duminică medalia de bronz în proba de sărituri din cadrul Campionatelor Europene de gimnastică artistică de la Glasgow, cu 14,166 puncte.

Denisa Golgotă a obţinut 14,500 puncte pentru prima evoluţie şi 13,833 pentru cea de-a doua.

Medalia de aur a revenit unguroaicei Boglarka Devai, cu 14,349 puncte. Rusoaica Anghelina Melnikova, cu 14,233 puncte puncte, a intrat în posesia argintului.

Denisa Golgotă, singura româncă prezentă în finalele pe aparate la Glasgow, va concura şi la sol.


AGERPRES (editor: Mircea Lazaroniu, editor online: Adrian Dădârlat)


populare
astăzi

1 BREAKING Guvernul Veștea, girat de președintele Nicușor Dan, a picat în Parlament

2 Hopa, ce avem noi aici?

3 O informație interesantă

4 Așa arată un maimuțoi al păpușarilor...

5 Ucraina îl umilește din nou pe Putin. Inovațiile ucrainenilor erodează avantajul numeric al Rusiei