Gimnastică artistică: Denisa Golgotă, medalie de bronz la sărituri la Europenele de la Glasgow

Românca Denisa Golgotă a cucerit duminică medalia de bronz în proba de sărituri din cadrul Campionatelor Europene de gimnastică artistică de la Glasgow, cu 14,166 puncte.

Denisa Golgotă a obţinut 14,500 puncte pentru prima evoluţie şi 13,833 pentru cea de-a doua.

Medalia de aur a revenit unguroaicei Boglarka Devai, cu 14,349 puncte. Rusoaica Anghelina Melnikova, cu 14,233 puncte puncte, a intrat în posesia argintului.

Denisa Golgotă, singura româncă prezentă în finalele pe aparate la Glasgow, va concura şi la sol.


AGERPRES (editor: Mircea Lazaroniu, editor online: Adrian Dădârlat)


populare
astăzi

1 Hopa, ce avem noi aici?

2 „Echipa de securici, șmecheri, plagiatori și oameni cu o grămadă de contracte cu statul care s-a aliniat în spatele lui Bolojan”

3 Țața convertită la politică, gest de doi lei la adresa „noului dușman al poporului”

4 Asta e România onestului Nicușor Dan?

5 O nouă postare ciudată a președintelui SUA...