Gimnastică artistică: Echipa feminină a Rusiei, campioană europeană

Echipa feminină a Rusiei a câştigat medalia de aur la Campionatele Europene de gimnastică artistică de la Glasgow, fiind urmată pe podium, la distanţă considerabilă, de echipa Franţei şi de cea a Olandei.

Anghelina Melnikova, în vârstă de 18 ani, a fost liderul echipei Rusiei, care a fost campioană şi acum doi ani, la Berna. Rusia, în componenţa Melnikova, Irina Alekseeva, Lilia Ahaimova, Uliana Perebinosova şi Anghelina Simakova, a obţinut un total de 165,195 puncte. Franţa a avut 161,131 puncte, iar Olanda, 159,563.


Foto: (c) Russell Cheyne / REUTERS


Melnikova mai poate obţine trei medalii în finalele de duminică de la aparate, notează Reuters.

După cum s-a anunţat, echipa feminină de gimnastică a României, compusă din Denisa Golgotă, Carmen Ghiciuc, Laura Iacob şi Nica Ivănuş, s-a clasat pe locul 12 în concursul de calificare al Europenelor de la Glasgow şi a ratat calificarea în finală .


AGERPRES 


populare
astăzi

1 Relaxare la admitere / Peste 40 de facultăți primesc studenți pe bază de dosar în 2026

2 De citit ce spune omul ăsta, cam singurul care nu vinde iluzii...

3 Țara în care am ajuns să trăim... În alte vremuri, ăsta ar fi pățit-o rău de tot. Acum a pierdut doar o sinecură...

4 Judecați voi... / Condiții „corespunzătoare”, nici o amendă / Șapte instituții au controlat azilele lui Pașca până în 2026

5 „Mi-e rușine” / Imagini greu de privit într-un spital din Republica Moldova. Ministrul Sănătății, în lacrimi