Gimnastică artistică: Larisa Iordache, medaliată cu aur la paralele, în Cupa Mondială din Slovenia

Sportiva română Larisa Iordache a câștigat medalia de aur la paralele, sâmbătă, în concursul de Cupă Mondială la gimnastică artistică de la Koper (Slovenia).

Iordache a primit nota 13,800, la fel ca Elisabeth Black (Canada), dar departajarea s-a făcut după nota la execuție, Larisa având 5 zecimi în plus. Locul trei a fost ocupat de către brazilianca Flavia Saraiva.

În calificări, Iordache a fost notată în calificări la paralele cu 13,850 puncte, devansându-le pe brazilianca Flavia Saraiva, 13,750 puncte, și pe Elisabeth Black (Canada), 13,650 puncte.

Duminică, Iordache va evolua în finala de la bârnă. În calificări, românca a primit 14,400, fiind urmată, la mare distanță, de Black, 13,300, și de Barbora Mokosova (Slovacia), 12,900.

AGERPRES (AS-editor: Mihai Țenea, editor online: Adrian Dădârlat)


populare
astăzi

1 Noi amănunte de la festivalul prostiei din PSD / Ce ar pune la cale Grindeanu, „știuca” politicii românești...

2 De citit...

3 BREAKING Iranul a lovit două dintre cele mai mari fabrici de aluminiu din lume și amenință acum universitățile americane din Golf

4 BREAKING „Pentru prima dată în ultimele secole” / Poliția israeliană nu l-a lăsat pe Patriarhul Ierusalimului să intre la Sfântul Mormânt pentru slujba …

5 Românca din Italia care a fugit cu lozul de 500.000 de euro și-a sunat partenerul: „Mi-a spus că termină munca și că se întoarce acasă”