Gimnastică artistică: Larisa Iordache, medaliată cu aur la paralele, în Cupa Mondială din Slovenia

Sportiva română Larisa Iordache a câștigat medalia de aur la paralele, sâmbătă, în concursul de Cupă Mondială la gimnastică artistică de la Koper (Slovenia).

Iordache a primit nota 13,800, la fel ca Elisabeth Black (Canada), dar departajarea s-a făcut după nota la execuție, Larisa având 5 zecimi în plus. Locul trei a fost ocupat de către brazilianca Flavia Saraiva.

În calificări, Iordache a fost notată în calificări la paralele cu 13,850 puncte, devansându-le pe brazilianca Flavia Saraiva, 13,750 puncte, și pe Elisabeth Black (Canada), 13,650 puncte.

Duminică, Iordache va evolua în finala de la bârnă. În calificări, românca a primit 14,400, fiind urmată, la mare distanță, de Black, 13,300, și de Barbora Mokosova (Slovacia), 12,900.

AGERPRES (AS-editor: Mihai Țenea, editor online: Adrian Dădârlat)

3 „Le-am spus atunci, foarte clar: Într-o lună începe războiul”

4 VIDEO Trebuie să vedeți asta! / Cine o avea interesul ca tot ce poate elimina Rusia din Ucraina să fie dat doar cu pipeta?