Gimnastică artistică: Larisa Iordache s-a accidentat și va rata turneul preolimpic de la Rio

Cea mai valoroasă gimnastă română a momentului, Larisa Iordache, s-a accidentat în cursul antrenamentului de marți după-amiază și va fi indisponibilă timp de aproximativ șase săptămâni, anunță Federația Română de Gimnastică pe site-ul său oficial. Larisa Iordache s-a accidentat în timpul efectuării unui exercițiu la bârnă, în urma unei căderi de pe aparat fiind diagnosticată cu fractură de metacarp 4, ceea ce impune intervenția chirurgicală și o perioadă de refacere estimată la 6 săptămâni, menționează sursa amintită.

Iordache, medaliată cu bronz la individual compus la Mondialele de anul trecut, de la Glasgow, va rata astfel turneul preolimpic de la Rio de Janeiro, din perioada 16-18 aprilie, absența sa fiind o lovitură foarte grea pentru echipa României, care trebuie să lupte pentru calificare la JO 2016.

Gimnasta era programată să participe la concursul de Cupă Mondială de la Doha (Qatar), în perioada 24-26 martie, alături de Diana Bulimar și Cătălina Ponor, potrivit FRG.

AGERPRES


populare
astăzi

1 „Echipa de securici, șmecheri, plagiatori și oameni cu o grămadă de contracte cu statul care s-a aliniat în spatele lui Bolojan”

2 Țața convertită la politică, gest de doi lei la adresa „noului dușman al poporului”

3 O nouă postare ciudată a președintelui SUA...

4 Rareș Bogdan: „De ce PNL nu trebuie să devină sluga USR” / 1000 de membri PNL, în frunte cu Emil Boc, absentează de la congresul de userizare a PNL...

5 Viitorul Guvern Veștea / Marian Neacșu, vicepremier și la Interne, alături de lista completă a miniștrilor