Gimnastică artistică: Maria Ceplinschi, locul 16 la individual compus la Mondiale; rusoaica Melnikova, medaliată cu aur

Sportiva română Maria Ceplinschi a ocupat locul 16, joi, în finala de la individual compus, la Campionatele Mondiale de gimnastică artistică de la Kitakyushu (Japonia), în timp ce rusoaica Angheline Melnikova a cucerit aurul.

Ceplinschi (16 ani), debutantă la un campionat mondial, a obţinut 13,633 la sărituri (a 10-a notă), 12,566 la paralele (16), 11,633 la bârnă (22) şi 13,066 la sol (5).

Românca încheiase calificările pe locul 20.

Anghelina Melnikova (21 ani) s-a impus cu un total de 56,632 puncte, devenind prima campioană mondială non-americană la individual de la conaţionala Alia Mustafina, în 2010. Melnikova a fost cea mai bună la paralele.

Argintul a fost obţinut de americanca Leanne Wong, cu 56,340 puncte, după ce a obţinut cele mai bune note la bârnă şi sol, iar bronzul a revenit compatrioatei Kayla dio Cello, cu 54,566 puncte (cea mai bună la sărituri).

Maria Ceplinschi este calificată şi în finala de la sol, care va avea loc duminică.
AGERPRES (AS-editor: Mihai Ţenea, editor online: Irina Giurgiu)

Sursa foto: Federația Română de Gimnastică /facebook.com

2 Bilanțul după trei luni al noului comandant al Forțelor Armate Ucrainene: Armata lui Putin sângerează din greu, dar câștigă încă teren

4 „A fost așa toată durata zborului de patru ore”

5 Prima intoxicare aruncată pe piață de Antena 3, un sondaj realizat de fostul ginere al lui Dan Voiculescu