Gimnastică artistică: Maria Ceplinschi, locul 6 în finala de la sol, la Mondiale

Sportiva română Maria Ceplinschi a ocupat locul 6 în finala de la sol, duminică, la Campionatele Mondiale de gimnastică artistică de la Kitakyushu (Japonia).

Ceplinschi (16 ani), care a fost a 16-a la individual compus, a fost notată cu 13,366 în finală, după ce în calificări primise 13,300.

Aurul a fost câştigat de japoneza Mai Murakami, cu 14,066, argintul a revenit rusoaicei Anghelina Melnikova, nimeni alta decât campioana de la individual compus, cu 14,000, iar medalia de bronz a fost obţinută de americanca Leanne Wong, 13,833.
AGERPRES (AS-editor: Mihai Ţenea, editor online: Ady Ivaşcu)

Sursa foto: Federaţia Română de Gimnastică