Gimnastică artistică: Rusul Nikita Nagornîi, medaliat cu aur la sărituri; Marian Drăgulescu, locul patru la CM de la Stuttgart

Sportivul rus Nikita Nagornîi a cucerit medalia de aur la sărituri, la fel ca în concursul individual compus de vineri, devansându-l pe compatriotul său Artur Dalaloian, în timp ce românul Marian Drăgulescu s-a clasat pe locul 4, duminică, la Campionatele Mondiale de gimnastică artistică de la Stuttgart, cu nouă luni înaintea Jocurilor Olimpice.

Este a treia medalie de aur la actuala ediţie a Mondialelor pentru Nagornîi (22 ani), titrat în concursul individual compus şi pe echipe.

Cu 14,966 pct, Nagornîi l-a devansat pe compatriotul său Dalaloian (14,933 pct), medaliat cu argint şi la invidual compus, în timp ce podiumul a fost completat de ucraineanul Igor Radivilov (14,749 pct). Sportivul român Marian Drăgulescu (38 ani) s-a clasat pe locul 4, cu 14,624 pct.
AGERPRES (AS/editor: Vlad Constantinescu, editor online: Irina Giurgiu)

3 Prima intoxicare aruncată pe piață de Antena 3, un sondaj realizat de fostul ginere al lui Dan Voiculescu

4 Da, are 60 de ani și s-a calificat la concursul național de frumusețe Miss Argentina...