Gimnastică ritmică: Anneliese Drăgan, calificată în trei finale la Europenele de junioare de la Kiev

Sportiva română Anneliese Drăgan s-a calificat în trei finale pe obiecte la Campionatele Europene de gimnastică ritmică de la Kiev, în concursul junioarelor, la coardă, măciuci şi panglică.

După ce joi a obţinut calificarea în finala de la coardă, Anneliese Drăgan s-a calificat vineri în finala de la măciuci cu a cincea notă (22,100), iar la panglică va intra în finală cu a şasea notă (19,400).

Sora sa Christina Drăgan, la doar 13 ani, s-a clasat pe 17 în calificări la măciuci (19,950) şi pe 18 la panglică (16,700).

Într-un clasament final la individual compus (nu se acordă medalii la junioare), pe primul loc s-a clasat Daria Atamanov (Israel), cu 87,025 puncte, cele două românce aflându-se în top 10, Annaliese Drăgan, pe 9, cu 76,175 puncte, iar Christina Drăgan, pe 10, cu 74,500.
AGERPRES (AS-editor: Mihai Ţenea, editor online: Ady Ivaşcu)

Sursa foto: 2020 Rhythmic Gymnastics European Championships / Facebook.com

2 VIDEO Soldați ruși spunând adevărul despre ce se întâmplă cu armata lor în Ucraina

4 Urmează bomba acestor alegeri? / AUR nu îndeplinește „o condiție de fond, determinantă” și toate candidaturile ar putea fi respinse!