Gimnastul Marian Drăgulescu, al 50-lea sportiv român calificat la JO 2020

Marian Drăgulescu a devenit al 50-lea sportiv român calificat la Jocurile Olimpice de vară de la Tokyo, din 2020, după ce a obţinut biletul pentru finala de la sărituri, luni, la Campionatele Mondiale de gimnastică artistică de la Stuttgart.

Drăgulescu, care va împlini 39 de ani pe 18 decembrie, a prins finala cu a şasea medie din calificări, 14,624, după sărituri de 14,616, respectiv 14,633.

Cel mai titrat gimnast român din toate timpurile, Marian Drăgulescu va participa astfel pentru a cincea oară la Jocurile Olimpice. El are în palmares trei medalii olimpice, toate cucerite la Atena, în 2004, argint la sol, bronz cu echipa şi la sărituri.

Jocurile Olimpice de la Tokyo se vor desfăşura în perioada 24 iulie-9 august 2020.

România are asigurată calificarea a 50 de sportivi până în acest moment (nominală sau locuri cotă):


Atletism (5): Florentina Iuşco (săritura în lungime), Alina Rotaru (săritura în lungime), Claudia Bobocea (1.500 m), Daniela Stanciu (săritura în înălţime), Alin Firfirică (aruncarea discului);

Canotaj (18): patru rame masculin, dublu vâsle feminin - categorie uşoară, patru rame feminin, dublu vâsle masculin, dublu vâsle feminin, dublu rame feminin, dublu rame masculin;

Ciclism (1): Vlad Dascălu (mountain bike);

Fotbal (18): echipa naţională olimpică;

Gimnastică artistică (2): Maria Holbură (individual compus), Marian Drăgulescu (sărituri);

Înot (2): Robert Glinţă (100 m spate), Daniel Martin (100 m spate);

Kaiac-canoe (2): canoe-2 masculin pe 1.000 m;

Lupte (1): Alina Vuc (cat. 50 kg);

Tir sportiv (1): Laura Coman (puşcă aer comprimat 10 m).


AGERPRES (AS-autor: Mihai Ţenea, editor: Vlad Constantinescu, editor online: Adrian Dădârlat)


populare
astăzi

1 VIDEO Ana Birchall / „Inițial am crezut că este un fake… dar nu este deși, pentru reputația și imaginea României, chiar aș fi vrut să nu fie adevărat”

2 „Capcana cu miere”. Scandal sexual și acuzații de spionaj înaintea alegerilor din Ungaria. Contracandidatul lui Orban: „M-am lăsat sedus”

3 O femeie a murit în vehiculul electric care a luat foc în mers, pe un bulevard din București. Soțul său a reușit să se salveze

4 „Nu mai e ca înainte”. Mărturiile românilor dintr-o țară europeană renumită până de curând pentru nivelul de trai

5 Moise Guran / Nea Marcel de la Buzău, acest manelist al politicii românești, gata oricând să-ți facă o cântare intitulată „mă doare-n plută de deficit”